Proces pro digitální beton

Fasádní obklady, sloupy, interiérové doplňky, obklady stěn, ale i celé stavby – to vše pomocí robotické fabrikace vyrábí společnost So Concrete na míru klientům z řad developerů, architektů, stavebních firem nebo soukromých investorů.


Sdílet článek


Než se však začne konkrétní produkt vyrábět, předchází mu detailní proces optimalizace návrhu, aby mohlo dojít k maximálnímu využití potenciálu, který technologie robotické fabrikace nabízí, i zefektivnění celého projektu. „Díky tomu můžeme výrazně zrychlit celou výrobu a například také docílit razantního snížení použitého materiálu, což vede také k finanční úspoře,“ vysvětluje projektová manažerka Jana Čepková. „Příkladem může být situace, kdy se na nás obrátil klient ohledně fasádních panelů, které uvažoval o tloušťce 12 centimetrů. My jsme je ale byli nakonec schopni návrh optimalizovat na tloušťku 3 cm a výrazně tak odlehčit nejen fasádnímu plášti, ale také nosné konstrukci budovy.“

Optimalizace návrhu probíhá formou konzultace konkrétního záměru s klientem a následně v rámci týmu So Concrete, protože pro každý typ zakázky lze zvolit různé strategie od zpracování návrhu přes volbu mate- riálu až po finální zpracování produktu. Robotická fabrikace totiž nabízí celou plejádu postupů, které lze přizpůsobit danému záměru. Na konci tohoto procesu optimalizace návrhu je stanovena konkrétní cena i doba dodání.

„Protože každý projekt je individuální a unikátní, připravujeme také různé vzorky a prototypy, na kterých si vyladíme detaily. Až poté zhotovíme výrobní dokumentaci pro naše roboty. Je pro nás důležité klientům poskytnout celý servis od konzultace záměru přes pomoc s návrhem až po samotnou výrobu a dodání. Jde vlastně o optimalizaci celého způsobu přemýšlení o využití naší technologie,“ popisuje proces Jana Čepková.


Sdílet článek


Další novinky

Světy, které nejsou vidět

Osobitý umělec, technologický inovátor i pozoruhodný myslitel je Federico Díaz, jehož přemýšlení o světě ve vás bude rezonovat ještě dlouho. Díazova umělecká tvorba je průsečíkem nejnovějších technologií, respektu k přírodním zákonům i historickému vývoji a představuje důležitý stavební kámen projektu So Concrete, který posouvá možnosti využití robotické fabrikace. Co pro něj znamená beton a v čem spatřuje důležitou roli umělé inteligence?

Sázka na propojování

Transformace dnešních betonových džunglí v zelené oázy – to je dlouhodobá vize světoznámého nizozemského architekta Winyho Maase. Nejen v tomto ohledu vidí velký potenciál v digitálním betonu, který architektům přináší dosud netušené možnosti.

Biotopia: Propagative Structures součásti letošního Bienále architektury v Benátkách

Společnost So Concrete se podílela na realizaci instalace Biotopia: Propagative Structures – součásti hlavní výstavy 19. ročníku Bienále architektury v Benátkách, kurátorované Carlem Rattim.